Jak naladit TV

Jak naladit TV >> České TV programy >> ČT Art jak naladit

ČT Art jak naladit

V únoru 2013 vedení České televize oznámilo záměr spustit dva nové televizní kanály – ČT Déčko a ČT Art, jež by měly rozšířit nabídku čtyř stávajících programů České televize – ČT1,ČT2, zpravodajské ČT24 a sportovní ČT4 Sport. Zatímco ČT Déčko (o kterém se více dočtete v článku Jak naladit ČT Déčko) přinese především pořady pro naše nejmenší diváky, ČT Art se zaměří zejména na kulturu a ostatní společenská a sociální témata.

Start obou kanálů je naplánován na 31. srpna 2013 a již je známo, že prozatím budou oba programy vysílat současně na jedné pozici. od 6 hodin ráno do 8 do večera poběží na této pozici ČT Déčko a od osmé hodiny večerní ho vystřídá právě kanál ČT Art se svým blokem programů, který bude vysílat do půl druhé ráno. V budoucnu se plánuje každý z těchto programů osamostatnit a vyhradit jim zvláštní pozici, ze začátku se ale budou o vysílací čas ještě nějakou dobu dělit.

Program ČT Art

Jak již bylo zmíněno, ČT Art se zaměří především na kulturu, jež se u nás stala takovou Popelkou, o kterou nikdo nějak zvlášť nepečuje a hlavně na kterou nezbývají v poslední době ani žádné peníze. A právě tento nový program by to měl konečně změnit a rozšířit povědomí o zajímavých kulturních událostech i mezi široké publikum.

Kromě již osvědčených pořadů vysílaných v současné době na jiných programech České televize (Artmix, Terra Musica, 333 a další), se diváci mohou těšit i na zbrusu nové pořady v nichž se blíže seznámíme s krásnou literaturou, výtvarným uměním, divadlem, klasickým filmem, baletem nebo třeba i se zajímavými volnočasovými aktivitami, kterých se mohou diváci ve svém okolí zúčastnit.

Každé pondělí je pro ně nachystán divadelní pořad Z první řady, ve kterém se mohou seznámit jak se současnou českou a slovenskou divadelní tvorbou, tak svůj prostor dostanou i představení studentů známých divadelních škol. Úterý bude ve znamení hudby a výtvarného umění, ve středu dostanou prostor kulturní magazíny s novinka a zajímavými trendy ze světa kultury, čtvrtek bude patřit modernímu dokument a literatuře a pátek završí nový pořad Kulturní bedekr, jež se stane průvodcem po zajímavostech z kulturního dění v Česku, Evropě i ve světě. Na víkend jsou připraveny komponované sobotní večery věnované význačným osobnostem nebo právě probíhajícím akcím a neděli završí klasický film v původním znění s titulky a vážná hudba.

Tolik potřebného prostoru by se tak konečně mělo dostat všem tématům, o kterých se ve sdělovacích prostředcích doposavad mluvilo málo či se na ně zapomínalo úplně. Jak uvádí výkonný ředitel tohoto nového programu Tomáš Motl: „ČT Art si klade za úkol nejen o kultuře informovat, ale také se sám stát přínosem a podporou pro kulturní dění v této zemi.“ To, jak se mu to skutečně daří, můžete každý den od 20:00 posoudit sami.

ČT Art jak naladit v pozemním digitálním vysílání

ČT Art zahajuje své pravidelné vysílání 31.8 2013 a naladíte ji na stejné pozici jako ČT Déčko. V pozemním vysílání bude šířena prostřednictví Regionální sítě 7 a tak pokud v současnosti na svém set top boxu naladíte ostatní HD programy České televize, měli byste být schopni bez problému naladit i nové programy ČT Art a TV Déčko.

Nejjednodušší způsob naladění nových programů představuje obvykle v menu svého přijímače spustit funkci tzv.automatického ladění a to se již postará o zbytek. Pokud z jakéhokoliv důvodu raději využijete ruční ladění, naleznete ČT Art v závislosti na konkrétním místě a vysílači na následujících kanálech.

POZOR: pro příjem Regionální sítě 7 je nutné obvykle domontovat dodatečnou anténu. Pokud jste již tuto montáž neprovedli dříve, například u příležitosti příjmu HD programů České televize nebo Retro Music TV, které zde také vysílají, bude nutné tento úkon nejprve provést. Podrobnosti zmiňujeme v článku jak naladit ČT Déčko.

Umístění vysílače Kanál Kmitočet
Plzeň – vodárna 38 610 MHz
Trutnov – Černá hora 21 474 MHz
Ostrava – Lanová 38 610 MHz
Jáchymov – Klínovec 50 706 MHz
Jihlava – Jeníkov 50 706 MHz
Olomouc – Slavonín 50 706 MHz
Zlín – Segment 41 634 MHz
Praha – Ládví 37 602 MHz
Praha – Novodvorská 37 602 MHz
Ústí nad Labem – Krušnohorská 21 474 MHz
Uherské Hradiště – Rovnina 41 634 MHz
Brno – Barvičova 47 682 MHz
Brno – Jihlavská 47 682 MHz
České Budějovice – Kleť 32 562 MHz
Benešov – Kozmice 23 490 MHz

Jak naladit ČT Art na satelitu

Bezprostředně po regulérním zahájení pozemního vysílaní, by se měl program ČT Art objevit i u našich satelitních operátorů. Společnost Skylink, jež provozuje i vysílání pro satelitní televize CS Link a T-Mobile TV, zařazuje obvykle nové programy do své nabídky velmi rychle. Freesat provozovaný společností UPC Direct následuje v těsném závěsu a lze předpokládat, že zákazníci Digi TV si na ČT Art počkají nejdéle.

Aktualizováno: průběžně zveřejňujeme aktuální frekvence a parametry tak, jak satelitní operátoři postupně ČT Art zařazují do své programové nabídky.

Skylink, CS Link a T-Mobile TV:

Pozice a satelit: 23,5°E, Astra 3B
Frekvence: 12 525 MHz
Symbol. rychlost: 27 500 kS/s
Polarizace: Vertikální
FEC: 3/4

Freesat od UPC Direct: neoznámeno

Digi TV: neoznámeno

Kompletní návody na naladění i ostatních televizních programů najdete na našich stránkách v příslušné sekci u každého poskytovatele satelitní televize.

Jak naladit ČT Art na kabelové televizi a v síti O2 TV

Zde se rovněž dozvíte konkrétní pozice ČT Art na kabelové televizi UPC a O2 TV. Všechny set top boxy od UPC i O2 si umí samy naladit a přidat nové programy. Z vaší strany tak je stačí přepnout na konkrétní předem stanovenou pozici, kde daný program najdete.

UPC: ČT Art/Déčko najde na programové pozici 93 (přijímače Kaon) nebo na konci seznamu programů (set top boxy Handan).

O2TV: ČT Art/ČT Déčko najdete v nabídce O2 televize na pozici 101.

Tagy: čt art jak naladit skylink, čt art program, čt art jak naladit, čt art jak naladit digi tv, čt art na satelitu, čt art frekvence, parametry čt art, čt art přeladit, čt art jak naladit freesat